Skip to main content
PR
25.03.2025

Čestnými emeritnými profesormi sa stali Miroslav Danaj a Ľubomír Held

Cena Antona Hajduka

Trnavská univerzita v utorok 25. marca 2025 slávnostne udelila čestný titul profesor emeritus dvom významným osobnostiam akademického a vedeckého sveta. Ocenenými sa stali profesor Miroslav Danaj, uznávaný odborník v oblasti chirurgie a medicínskeho vzdelávania, a profesor Ľubomír Held, významný didaktik chémie a odborník na pedagogiku prírodovedného vzdelávania.

Súčasne sme pri príležitosti Dňa učiteľov vyzdvihli aj päť výnimočne tvorivých akademikov z každej fakulty Trnavskej univerzity Cenou Antona Hajduka, prvého rektora obnovenej alma mater.

Kto je profesor emeritus?

Podľa §78 zákona o vysokých školách môže rektor na návrh vedeckej rady vysokej školy udeliť za významné prínosy v oblasti vedy alebo umenia a vzdelávania profesorovi staršiemu ako 70 rokov, ktorý skončil pracovný pomer s vysokou školou ako jej riadny profesor a ktorý naďalej aktívne vedecky a pedagogicky pôsobí, čestný titul „profesor emeritus" (emeritný profesor). V súlade s vnútornými predpismi umožní vysoká škola emeritným profesorom zúčastňovať sa na výskume a na jej iných činnostiach.

Profesor emeritus Miroslav Danaj – priekopník cievnej chirurgie a vzdelávania

Miroslav Danaj

Profesor MUDr. Miroslav Danaj, CSc. sa významne zaslúžil o rozvoj cievnej chirurgie na Slovensku. Bol zakladateľom Chirurgickej kliniky v Trnave a dlhoročným prednostom tohto pracoviska (23 rokov). Ako prvý na Slovensku vykonal rádiofrekvenčnú abláciu kolorektálnych metastáz pečene a zaviedol viaceré inovatívne operačné postupy. Počas svojej pedagogickej kariéry na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity vychoval množstvo mladých odborníkov v oblasti verejného zdravotníctva a ošetrovateľstva, pričom kládol dôraz na prepojenie teórie s praxou.

Profesor emeritus Ľubomír Held – inovátor vo vzdelávaní prírodných vied

Ľubomír Held

Profesor PhDr. Ľubomír Held, CSc. patrí medzi popredných odborníkov v oblasti didaktiky chémie a pedagogiky prírodovedného vzdelávania. Bol kľúčovou osobnosťou pri tvorbe súčasných kurikulárnych reforiem v prírodovednom vzdelávaní na Slovensku. Významne prispel k rozvoju metodológie pedagogického výskumu a jeho poznatky sa uplatnili aj v medzinárodných projektoch OECD, vrátane testovania PISA. Svojou prácou ovplyvnil generácie pedagógov a vedeckých pracovníkov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Cena Antona Hajduka za rok 2024

Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce: Prof. Marek Majdan, MSc., PhD.

Marek Majdan

Náš popredný odborník na epidemiológiu získal Cenu Antona Hajduka za bohatú publikačnú činnosť ktorá v sebe zahŕňa 131 doteraz publikovaných vedeckých výstupov evidovaných v databáze WOS, z nich je v 23 výstupoch prvým autorom. Celkový počet citácií na týchto 131 výstupov v databáze WOS bez autocitácií je 67 901, čo je priam neuveriteľné. Jeho H-index v tej istej databáze je 58.

Hajdukovské uznanie získava aj za dlhoročnú úspešnú projektovú a grantovú činnosť, ktorá sa premietla do riešenia a vyriešenia doteraz celkovo 33 výskumných úloh, projektov či grantov.

Pedagogická fakulta: Prof. PaedDr. René Bílik, CSc.

René Bílik

Prof. PaedDr. René Bílik, CSc. je slovenský univerzitný profesor a literárny vedec. V rokoch  2012 až 2019 bol dekanom pedagogickej fakulty a v rokoch 2019 až 2024 bol rektorom Trnavskej univerzity.

Poetika, pedagogika, politika – tak by sa dali zosumarizovať tri profesijné oblasti, ale aj smery uvažovania Reného Bílika. Vo všetkých zastával či zastáva spoločensky významné funkcie, zároveň ich cez svoju osobnosť prepája a zúročuje vo svojej tvorivej práci.

Právnická fakulta: Doc. JUDr. Kristián Csach, PhD., LL.M.

Kristián Csach

Doc. JUDr. Kristián Csach, PhD., LL.M. pôsobí na právnickej fakulte  od roku 2016. Je členom vedeckej rady právnickej fakulty. V rámci svojho pôsobenia sa vedecky a pedagogicky zameriava na problematiku obchodného práva, práva obchodných spoločností, medzinárodného práva súkromného a procesného a práva ochrany spotrebiteľa. 

"Docent Csach nielenže formuje právne prostredie, ale aj inšpiruje a motivuje iných – už teraz zanechal v právnickej obci i na našej univerzite nezmazateľnú stopu. Oceniť jeho prácu preto nie je len ocením jeho zásluh ale aj našej vyjadrením vďaky," uviedla vo svojom návrhu dekanka právnickej fakulty Marianna Novotná.

Teologická fakulta: Prof. PhDr. Mária Šmidová, PhD.

Mária Šmidová

Profesorka Mária Šmidová dosiahla významné vedecké výsledky, ktoré sú nielen oporou teologickej fakulty, ale zároveň presahujú slovenskú úroveň, čo dokazuje najmä jej činnosť v Taliansku a Spojených štátoch amerických, Maďarsku, Česku a Poľsku a ďalších štátoch, ako aj založenie a rozvoj nového študijného programu mimoriadne dôležitého v čase vojnových konfliktov, pandémie a straty zmyslu života u mladej generácie, a tvorba vedeckých a pedagogických zdrojov potrebných pre tento nový program.

Pripravila generáciu študentov a učiteľov v counselingu, čím zabezpečuje trvalosť a rozvoj tohto študijného programu. Od roku 2022 je členkou Rady vlády Slovenskej republiky pre rodinu a demografický vývoj.

Filozofická fakulta: prof. PhDr. Vladimír Varsik, CSc.

Vladimír Varsik

Profesor Vladimír Varsik je renomovaným a medzinárodne uznávaným odborníkom v oblasti klasickej archeológie so špecializáciou na problematiku rímsko-germánskych vzťahov. Dlhodobo sa venoval výskumu kvádskej rezidencie v Cíferi-Páci a rímskeho kastela v Gerulate. Viedol početné terénne výskumy, medzi najvýznamnejšie patrili lokality vo Veľkom Mederi, Bratislave – Rusovciach, Trnávke, Vajnoroch, Lozorne a Beckove. Pôsobil aj ako odborný garant pri výstavbe Archeoparku v Cíferi.

Profesor Varsik je autorom 176 vedeckých výstupov, z ktorých viaceré sú registrované v prestížnych databázach Web of Science a Scopus. Na jeho práce bolo zaznamenaných 923 citácií, pričom 92 z nich pochádza z uvedených databáz. 

Je po ňom pomenovaný asteroid aj ocenenie. Kto bol Anton Hajduk?

Anton Hajduk, prvý rektor obnovenej Trnavskej univerzity 1992-1996, rodák z Užhorodu, univerzitný profesor, astronóm, doktor vied, čestný doktor Trnavskej univerzity, okrem iného aj odborník na Turínske plátno. Napísal asi 150 vedeckých prác, populárno-vedeckých článkov, je spoluzakladateľom a spoluautorom Encyklopédie astronómie. Medzi mnohé ocenenia, ktoré dostal doma i v zahraničí, patrí aj ocenenie Národnej agentúry pre aeronautiku a vesmír (NASA) alebo Cena Fides et ratio udeľovaná KBS (2012). Zásluhy Antona Hajduka na poli vedy ocenila aj Medzinárodná astronomická únia, a to naozaj nevšednou formou –  pomenovala po ňom asteroid 1997 EN No. 11657 Antonhajduk.

Trnavská univerzita oceňuje pedagógov za mimoriadne výsledky vo vedeckej a tvorivej pedagogickej práci Cenou Antona Hajduka od roku 2010.